ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
ولادت پيامبر اسلام (صلّي الله عليه و آله و سلّم)

باسمه تعالي 

ولادت پيامبر اسلام (صلّي الله عليه و آله و سلّم)

پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) در شهر مكه، واقع در منطقه حجاز، در شبه جزيره عربستان متولد شدند. زمان ولادت ايشان مقارن با دوران جاهليت بود.

دوران جاهليت

تقريباً از 200 سال قبل از بعثت، تا زمان بعثت پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) را دوران جاهلي مي‌گويند؛ و منظور از جاهليت انجام هر عمل خلاف و نادرست است كه از روي جهل باشد. عرب صحرانشين به صورت جدي پايبند به دين خاصي نبوده و ظاهربين و مادي بوده است. اعراب شهرنشين هم معمولاً بت‌پرست بوده و بتهايي از سنگ و چوب و خرما را مي‌پرستيدند، كه گاهي در هنگام فقر همين بتها را آرد كرده و مي‌خوردند. رسم دختركشي در ميان آنها امري عادي بوده و جنگ و نزاع ميان قبايل به صورت يك سنت معمول درآمده بود. اعتقاد به ارواح در ميان آنها رواج داشته و توهم و خرافات در زندگي آنها تأثير گذاشته بود. ولي پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم)، بت پرستي را برانداخت و زندگي عرب را كه يكسره غرور و تعصب بود، جاهليت خواند و محكوم كرد. آزاديهاي بي‌حد آنها را با گسترش اخلاق و عفت محدود كرد و از آنها كه هميشه با هم نزاع مي‌كردند، مردمي متحد پديد آورد.

قبيله قريش و نياكان پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم):

قبيله قريش كه پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) از ميان آنها بپاخاست، يكي از بانفوذترين قبايل عرب بوده و بعد از اسلام نيز تا قرنها بر جهان اسلام حكومت كرده است. بيشتر شهرت قريش مربوط به "قصي بن كلاب" جد چهارم پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) است. "عبدمناف" فرزند قصي، جد سوم پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم)، از نجابت و خوشرفتاري خاصي با مردم برخوردار بود. "هاشم" جد دوم پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) نيز جزو چهره‌هاي درخشان قريش بود، و فرزند او "عبدالمطلب"، جد اول پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) از نامي‌ترين و عاقل‌ترين افراد عرب در زمان

 

خود به شمار مي‌رفت. او بود كه چاه زمزم را كه پر شده بود حفر كرد و وظيفه آب دادن به حاجيان و رسيدگي و پذيرايي از

آنها به او رسيد. نسل پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) به حضرت اسماعيل‌ (عليه السلام) رسيده كه همه آنها حنيف يعني يكتاپرست بوده‌اند.

عبدالله، پدر پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) كوچكترين پسر عبدالمطلب، در ميان قريش از لحاظ زيبايي و حجب و حيا مشهور بود. او با آمنه (سلام الله عليها) دختر وهب كه به پاكي و عفت معروف بود ازدواج كرد. عبدالله براي تجارت به شام رفت و در راه بازگشت از شام بيمار شد و در مدينه بستري گرديد. او در سن 25 سالگي در مدينه وفات يافت.

بدين ترتيب پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) در روز هفدهم ربيع الاول عام الفيل (مطابق سال 580 ميلادي) در شهر مكه متولد گرديد. عام الفيل، يعني سالي كه فردي به نام ابرهه به دستور پادشاه حبشه (نجاشي) با سپاه زيادي تصميم به ويران كردن خانه خدا گرفت. ولي قبل از انجام اين عمل دسته‌اي از پرندگان كه با منقار و پاهاي خود، سنگهايي را حمل مي‌كردند در بالاي سر سپاه ظاهر شدند و اين سنگها را روي سر سپاهيان ريختند كه باعث از بين رفتن سپاه شد.

در روزي كه حضرت محمد (صلي الله عليه و آله و سلم) به دنيا آمدند، گفته‌اند كه:

1-      تمام بتها به رو، بر زمين افتادند.

2-      ايوان كسري در آن شب به لرزه درآمد و چهارده كنگره آن ريخت.

3-      درياچه ساوه كه سالها آن را مي‌پرستيدند خشك شد.

4-      در بيابان سماوه كه سالها كسي در آن آب نديده بود، آب جاري شد.

5-      آتشكده فارس كه هزار سال خاموش نشده بود، خاموش شد.

6-      تختهاي پادشاهان جهان سرنگون شد.

 

7-      در همان شب، نوري از سرزمين حجاز تابيد و تا مشرق ادامه پيدا كرد و ...

آمنه (سلام الله عليها) در زمان بارداري مي‌گفت كه هرگز احساس نكرده كه باردار شده و هيچگاه باري سنگين همچون زنان ديگر را در خود نيافته است. گفته‌اند پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) در هنگام متولد شدن پاكيزه و تميز بود و خون و چيزهاي ديگر به همراه او از شكم مادر خارج نشد. همينطور مي‌گويند زماني كه پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) متولد شد سر به سوي آسمان بلند كرد و سپس براي خداوند تبارك و تعالي سجده نمود.

آمنه (سلام الله عليها) مي‌گويد در هنگام ولادت پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم)، كسي به او گفته بود كه او سرور آدميان را به دنيا آورده است، پس او را "محمّد" بنامد. وقتي عبدالمطلب از اين جريان اطلاع يافت، گوسفندي را كشت و گروهي از بزرگان قريش را دعوت كرد و در آن جشن نام پيامبر را محمد يعني ستوده شده قرار داد.

 

 

 

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/09/08
تعداد بازدید: 368
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal