ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
روز شمار وقايع انقلاب اسلامي در يك نگاه

روز شمار وقايع انقلاب اسلامي در يك نگاه

 

(10فروردين 1340 (پنج شنبه

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif وفات آيت‌الله العظمي حاج سيد حسين بروجردي آيت‌الله العظمي حاج سيد حسين بروجردي با سي واسطه نسبت به حضرت امام حسن مجتبي (ع) مي‌رساندند. در سال 1253 ش در بروجرد متولد شده و در سن 18 سالگي براي تكميل تحصيل به اصفهان رفت و پس از ده سال به نجف اشرف عزيمت نموده و به درس آيت‌الله خراساني وارد گرديد. ايشان پس از مراجعت و اقامت در بروجرد به قم مهاجرت كرده و به عنوان مرجع تقليد شيعيان جهان معرفي گرديدند و مدت 16 سال مرجعيت عامه را عهده‌دار بودند.

16 مهر 1340 (يك شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تصويب قانون انجمن‌هاي ايالتي و ولايتي: رژيم پهلوي بعد از وفات آيت‌الله بروجردي زمينه را براي پاك كردن اسلام از متن فعاليت‌هاي مردم ايران مناسب ديد و به اين دليل قانون انجمن‌هاي ايالتي و ولايتي را به تصويب دولت و مجلس وقت رساند و آن را در مطبوعات اعلام كرد. در اين قانون قسم به قرآن و شرط مسلمان بودن براي نمايندگان مجلس حذف شده بود و همين باعث اعتراض علماي اسلام و مردم مسلمان گرديد.

8 آذر 1341 (جمعه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif لغو قانون انجمن‌هاي ايالتي و ولايتي :با اعتراض علماي اسلام از جمله آيت‌الله روح‌الله خميني و آيت‌الله حائري و ديگر علما و حضور گسترده مردم در پشتيباني از علماي اسلام پس از مكاتبات و تظاهرات و اعتراضات ، دولت خائن ا سدالله علم قانون فوق را ملغي اعلام كرد.

19 دي 1341 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif  اعلام انقلاب سفيد :رژيم پهلوي و در رأس آن محمدرضا در جهت خواستهاي استعمارگرانه امريكا و همچنين تغيير فكر مردم ايران دستورالعمل ديكته شده استكبار را كه در كشوهاي ديگر به اجرا درآمده بود به عنوان انقلاب سفيد به مردم ايران عرضه نمود و آن را به رفراندم گذاشت.

 

2بهمن 1341 (‌سه شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تظاهرات مردم در تهران :با تحريم رفراندم از طرف امام خميني بازار تهران تعطيل شد و مردم در اطراف بازار اجتماع كردند و گروهي به منزل آيت‌الله خوانساري و آيت‌آلله بهبهاني رفتند.

1 فروردين 1342 (پنج شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif اعلام عزاي عمومي در عيد نوروز:امام خميني برا ي جوابگويي به اقدامات شاه و اطرافيانش عيد نوروز سال 1342 را عزاي عمومي اعلام كرد مردم مسلمان ايران با برافراشتن پارچه سياه به نداي او لبيك گفتند و روحانيون از خطرات دولت براي اسلام صحبت كردند.

2 فروردين 1342 (جمعه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تهاجم رژيم پهلوي به مجلس سوگواري در مدرسه فيضيه:عصر اين روز مراسم عزاداري در مدرسه فيضيه قم برپا بود كه سربازان مسلح و مأمورين امنيتي محل را محاصره نمودند و سپس گروهي از آنها با لباس مبدل به درون مدرسه رفتند و در ميان سخنراني يكي از گويندگان به او حمله كردند. سپس به طلاب مدرسه فيضيه حمله نمودند و آنها را از حجره‌هايشان به بيرون پرتا ب كردند و با به شهادت رساندن گروهي از آنان در تاريكي شب محل را ترك كردند.

13 خرداد 1342 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif دستگيري حضرت امام خميني :بعد از سخنراني تاريخي امام خميني در عصر عاشوراي 1342 ش كه در آن رژپم پهلوي و ايادي آن را محكوم نمود نيمه شب كاميونهايي از سربازان و مأموران امنيتي خانه ايشان را محاصره كرده و ايشان را بازداشت نموده و به تهران منتقل كردند، مأمورين حضرت امام خميني را يك روز در باشگاه افسران و بعد در زندان قصر به مدت 19 روز و پس از آن در پادگان عشرت‌آباد محبوس ساختند.

 

15 خرداد 1342 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif قيام ملت ايران در اعتراض به دستگيري امام خميني :پس از اعلام خبر دستگيري امام خميني ، مردم مسلمان قم جلوي خانه آيت‌الله گلپايگاني و صحن مطهر حضرت معصومه (س) تجمع نموده و پس از صدور بيانيه‌اي به تظاهرات پرداختند و با شعار يا مرگ يا خميني از حرم بيرون آمدند ولي فاصله‌اي را طي نكرده كه با رگبار مسلسل مواجه شدند و درگيري بسيار شديدي بين مردم و مأمورين به وجود آمد، مأمورين مردم را محاصره كرده و به تيراندازي پرداختند. در اين هنگام حاج مصطفي خميني پسر امام از مردم خواست به خانه‌هايشان بروند. در شهرهاي ديگر هم درگيري بين مردم و مأمورين رژيم پهلوي باعث به شهادت رسيدن عده زيادي از مردم گشت و رژيم خون‌آشام پهلوي توانست با اعلام حكومت نظامي و ايجاد وحشت و كشتار وسيع انقلاب مردم را براي مدتي مهار نمايد.

11 مرداد 1342 (جمعه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif آزادي از زندان و بازداشت خانگي امام خميني :پس از تظاهرات 15 خرداد رژيم كه از عواقب بازداشت امام خميني هراس داشت ايشان را از زندان پادگان عشرت‌آباد به منزلي مربوط به ساواك در داوديه تهران منتقل نمودند و آنجا را تحت نظر كامل قرارداد ولي ساعتي بعد سيل جمعيت به سوي داوديه سرازير شد. در اين منزل بود كه روحانيون وقايع 15 خرداد را براي امام تشريح كردند و اطلاع مردم از قيام مردم ايشان را به سختي منقلب نمود تا آنجا كه فرمود: «تا ملت عمر دارد غمگين در مصيبت 15 خرداد است …. واقعه 15 خرداد پشت ما و هر مسلم غيرتمندي را مي‌شكند.»

17 فروردين 1343 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif آزادي امام خميني از بازداشت خانگي :امام خميني پس از 9 ماه بازداشت خانگي ساواك، آزاد گشته و روز 18 فروردين 1343 (سه‌شنبه) به منزل شخصي خود در قم مراجعت نمودند.

 

 

3 مرداد 1343 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تصويب قانون كاپيتولاسيون :طبق اين قانون، مأمورين سياسي و مستشاران خارجي در ايران از تقعيب قانون و جزايي مصون هستند و در صورت ارتكاب جرم يا عمل خلاف قانون به كشورشان جهت بررسي يا محاكمه عودت داده خواهند شد. رژيم پهلوي از ترس عكس‌العمل مردم خبر تصويب اين قانون را تا مدتي اعلام نكرد.

4 آبان 1343 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif پايداري امام خميني در برابر كاپيتولاسيون:بعد از انتشار خبر تصويب قانون كاپيتولاسيون و پايمال كردن حقوق ملت ايران در برابر يك عده افراد خارجي، حضرت امام خميني در اين روز طي يك سخنراني مشروح اين قانون را براي مردم با عبارت ساده و قابل فهم عرضه مي‌نمايد و مردم را به قيام براي كسب استقلال و حقوق خود فرا مي‌خوانند.

13 آبان 1343 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تبعيد حضرت امام خميني به تركيه:پس از سخنراني امام خميني در رابطه با قانون كاپيتولاسيون و هراس حكومت از تكرار حماسه پانزده خرداد رژيم تصميم بر تبعيد ايشان مي‌گيرد و در شب 13 آبان خانه ايشان را با صدها كماندو و چترباز مسلح محاصره نموده و پس از دستگيري ايشان را به تهران منتقل مي‌نمايد و مستقيما به فرودگاه مهرآباد مي‌برند و از آنجا با هواپيما به تركيه منتقل نمودند و ايشان را به محلي به نام بورسا تبعيد كردند. رژيم براي جلوگيري از قيام مردم شهرهاي مهم ايران را به اشغال قواي نظامي درآورد و به هيچ كس اجازه خروج از خانه را نمي‌دهد و بدين شكل رژيم توانست از خروش مردم در امان بماند.

1 بهمن 1343 (پنج شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif اعدام انقلابي حسنعلي منصور :حسنعلي منصور كه نخست وزير شاه بود توسط برادران بخارايي و مرتضي نيك نژاد از هيأتهاي مؤتلفه اسلامي اعدام گرديد.

21 فروردين 1344 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifحمله به محمدرضا پهلوي در كاخ مرمر توسط سرباز شهيد رضا شمس‌آبادي

26 خرداد 1344 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifچهارتن از جانبازان هيأتهاي مؤتلفه اسلامي (بخارايي ـ اماني ـ ‌هرندي‌ ـ‌ نيك نژاد) به دست رژيم پهلوي به شهادت رسيدند.

13 مهر 1344 (سه شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تغيير محل تبعيد امام خميني به نجف اشرف:رژيم كه از حركت‌هاي انتقامي عليه خودش به واسطه تبعيد حضرت امام وحشت داشت تصميم گرفت به حالت تبعيد امام خميني پايان دهد بدون اينكه ايشان را به كشور بازگرداند. به همين دليل با دولت عراق مذاكراتي به عمل آورد و موافقت اين دولت را جلب نمود و امام خميني و فرزندش حاج مصطفي را به عراق و شهر نجف اشرف انتقال داد.

17 دي 1346 (يك شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifجهان پهلوان غلامرضا تختي به دست ساواك رژيم پهلوي به شهادت رسيد.

20خرداد 1349 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifآيت‌الله محمدرضا سعيدي در زندان و شكنجه‌گاههاي رژيم پهلوي به دليل طرفداري از آيت‌الله خميني توسط ساواك به شهادت رسيد.

8 ارديبهشت 1350 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifكارگران كارخانه جهان چيت كرج كه براي احقاق حق خود قيام كرده بودند توسط ارتش قتل عام شدند.

7 دي 1353 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifآيت‌الله حسين غفاري در زندان رژيم پهلوي به شهادت رسيدند .

29 خرداد 1356 (يك شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifدكتر علي شريعتي در خارج از كشور به وسيله ساواك رژيم پهلوي به شهادت رسيد.

15 خرداد 1356 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifاميرعباس هويدا نخست وزير رژيم پهلوي به دليل فساد و عدم كارآيي دولتش استعفا نمود و جمشيد آموزگار به عنوان نخست وزير منصوب گرديد.

1 آبان 1356 (يك شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif شهادت فرزند امام :حاج سيدمصطفي خميني فرزند بزرگ امام خميني در عراق به دست عوامل و مأمورين امنيتي ساواك رژيم پهلوي با همكاري رژيم بعث عراق به شهادت رسيد.

17 دي 1356 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif مقاله روزنامه اطلاعات و توهين به امام خميني :به مناسبت سالروز سياه كشف حجاب مقاله‌اي تحت عنوان «ايران و استعمار سرخ و سياه» به قلم احمد رشيدي مطلق به چاپ رسيد كه در آن به روحانيت به ويژه آيت‌الله العظمي امام خميني اهانت شده بود و نويسنده با وقاحت تمام ايشان را كه تمام وجودش در خدمت اسلام و مردم بود مستقيما مورد اهانت قرار داده بود.

18 دي 1356 (يك شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif عكس‌العمل مردم برابر مقاله اطلاعات:موجي از خشم و نفرت سرتاسر ايران را فرا گرفت ولي در قم بلافاصله نتايج آن ظاهر گشت مدارس علميه، منابر و نماز جماعت تعطيل گرديد. مردم به طرف منزل آيات عظام حركت كردند تا صداي اعتراض خود را وسعت بخشند. تعدادي از نسخ روزنامه اطلاعات پاره شد و تظاهرات اوج گرفت كه با حمله پليس به زد و خورد تبديل شد و پس از مدتي پايان گرفت.

19 دي 1356 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif قيام خونين مردم قم: طبق قرار طلاب همگي جلوي مدرسه علميه خان و ميدان آستانه جمع شدند و به سوي منزل علماي اسلام حركت كردند و تا ظهر اين برنامه و حضور گسترده مردم ادامه داشت تا اينكه مأمورين جلوي مردم قرار گرفتند و به دستور ساواك آنها را به گلوله بستند و تعداد زيادي از مردم بي‌گناه را به خاطر حفظ احترام مرجع تقليدشان كه خواسته آنها بود به شهادت رساندند.

29 بهمن 1356 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif قيام مردم تبريز:به مناسبت چهلم شهداي قم مردم تبريز به پا خاستند و حركت آغاز شده را تداوم بخشيدند در اين روز در تبريز عزاي عمومي اعلام شد و علماي تبريز مجلس ختم برگزار نمودند. پليس اطراف مسجد را محاصره نمود و از ورود جمعيت ممانعت كرد و اجتماع مردم متراكم شد و پليس براي ارعاب و متفرق نمودن شروع به تيراندازي هوايي كرد و مردم به مأمورين حمله نمودند و با شعار درود بر خميني و مرگ بر شاه راه‌پيمايي بزرگي را آغاز كردند و پليس كه قدرت مقاومت را از دست داده بود از ارتش كمك خواست و تظاهرات مردم به خاك و خون كشيده شد.

10 فروردين 1357 (پنج شنبه)

*      قيام مردم يزد :در روزهاي نهم و دهم فروردين مردم يزد به تبعيت از رهبر انقلاب عيد را تحريم كردند و براي بزرگداشت شهداي تبريز، خود را مهيا ساختند. در روز چهارشنبه 9 فروردين مردم بعد از مراسم به خيابان ريختند و با شعارهاي درود بر خميني و مرگ بر شاه به راه‌پيمايي پرداختند و روز پنج شنبه 10 فروردين به دعوت آيت‌الله صدوقي تعطيل عمومي اعلام گشت و مردم در مساجد گرد آمدند و بازگشت امام خميني و آزادي زندانيان سياسي و نابودي رژيم پهلوي را خواستار شدند و در خاتمه جلسه به خيابان آمدند اما با تمركز قواي پليس و ارتش مواجه شدند. تيراندازي آغاز شد و گروهي به شهادت رسيدند و عده زيادي مجروح گرديدند.

 

25 ارديبهشت 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifدر پي اوج‌گيري تظاهرات و درگيريهاي مردم با عوامل رژيم پهلوي ‎‎، دولت آموزگار به مأمورين نظامي و انتظامي در برابر آشوبها دستور شدت عمل داد.

21 مرداد 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifدرگيري خونين در اصفهان و اعلام حكومت نظامي در اين شهر كه توسط فرماندار نظامي شهر به اجرا درآمد.

25 مرداد 1357 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif اعلام حكومت نظامي توسط دولت آموزگار:دولت براي كنترل اوضاع در سطح كشور بخصوص در استانهايي كه افراد خارجي در آن حضور بيشتري دارند در چند شهر اعلام حكومت نظامي نمود.

28 مرداد 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif فاجعه سينما ركس آبادان:رژيم پهلوي براي ارعاب و ايجاد وحشت در ميان مردم دستور به آتش كشيدن سينما ركس آبادان را داد در حالي كه مردم بي‌خبر و بي‌گناه مشغول تماشاي فيلم بودند. اين فاجعه باعث مرگ 400 الي 60 انسان بي‌گناه گرديد.

5 شهريور 1357 (يك شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif سقوط دولت جمشيد آموزگار:در پي رسوايي فاجعه سينما ركس آبادان و عدم توفيق دولت آموزگار در سركوب مردم و ايجاد اصلاحات در جهت تحكيم رژيم پهلوي‌، آموزگار را از مقام خود استعفا داد.

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تشكيل دولت شريف امامي :در پي سقوط دولت آموزگار، شريف امامي استاد اعظم لژ فراماسونري در ايران مأمور تشكيل دولت گرديد.

13 شهريور 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif راه‌پيمايي عيد فطر:نماز عيد فطر با حضور ميليونها نفر از مردم با ايمان تهران برگزار شد و بعد از نماز عيد مردم به راه‌پيمايي پرداختند و خواستار لغو حكومت شاهنشاهي شدند.

17 شهريور 1357 (جمعه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif جمعه سياه:پس از راه‌پيمايي عيد فطر و عدم دخالت قواي انتظامي مردم اميدوار شدند كه قواي انتظامي به راه‌پيمايي‌هاي آرام كاري نخواهند داشت. جمعه 17 شهريور مردم صبح زود به حركت در آمدند. در همين هنگام دولت ساعت 6 صبح در تهران و 12 شهر بزرگ ديگر حكومت نظامي اعلام كرد و مردم كه از اين امر اطلاع نداشتند دسته دسته به طرف محل تجمع كه ميدان ژاله (شهدا) بود حركت كردند و در ميدان با سربازان سر تا پا مسلح مواجه شدند. آنها مردم را محاصره نمودند و سپس شليك كردند و به قصد كشتن آنها را هدف قرار دادند. در اين فاجعه هزاران نفر در سراسر كشور و از جمله ميدان شهدا (ژاله سابق) تهران به شهادت رسيدند.

2 مهر 1357 (يك شنبه)

*       منزل امام خميني در عراق توسط پليس اين كشور محاصره گرديد .

 

 

3 مهر 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifحزب رستاخيز كه توسط رژيم پهلوي تأسيس شده بود منحل گرديد.

10 مهر 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif هجرت امام خميني از عراق به كويت :با افزايش فشارها و جلوگيري دولت عراق از فعاليت‌هاي سياسي حضرت امام خميني ايشان تصميم به خروج از اين كشور گرفتند. به همين دليل به طرف كويت حركت كردند. امام دولت كويت به ايشان مجوز ورود به كويت را ندادند.

13 مهر 1357 (پنج شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif هجرت امام خميني از عراق به پاريس:در پي عدم ورود امام خميني به كويت و جلوگيري دولت عراق از بازگشت ايشان به نجف اشرف، امام خميني تصميم مي‌‌‌‌‌‌گيرند براي ادامه مبارزه به فرانسه مهاجرت نمايند

19 مهر 1357 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifاعتصاب كاركنان مطبوعات در سراسر كشور آغاز گرديد.

24 مهر 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif رژيم پهلوي مسجد جامع كرمان را به آتش كشيد.

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif به مناسبت چهلم شهداي 17 شهريور عزاي عمومي اعلام شد.

29 مهر 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif اعتصاب كاركنان صنعت نفت :با اعتصاب همگاني كاركنان و كارمندان صنعت نفت پالايشگاههاي سراسر كشور در خطر تعطيل شدن قرار گرفت.

8 آبان 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifآيت‌الله طالقاني از بند رژيم پهلوي آزاد شدند.

10 آبان 1357 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifارتش كنترل تأسيسات نفتي كشور را در دست گرفت.

13 آبان 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تظاهرات دانش‌آموزان و دانشجويان در مقابل دانشگاه تهران به خاك و خون كشيده شد.

*       آيت‌الله مفتح از زندان آزاد گرديد.

 

15 آبان 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif استعفا و سقوط كابينه شريف امامي در پي حوادث خونين 13 آبان اعلام گرديد.

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تشكيل دولت نظامي به نخست وزيري ژنرال ازهاري اعلام گشت.

10 آذر 1357 (جمعه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifفرياد الله‌اكبر بر فراز بامها،‌ سراسر كشور را فرا گرفت.

11 دي 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif روزهاي خونين در مشهد مقدس :با اوج‌گيري تظاهرات مردم مشهد سربازان و مأمورين امنيتي در روزهاي 9 ،‌ 10 و 11 دي ماه با حمله به حرم مطهر امام رضا (ع) و مردم در خيابانها و بيمارستانها عده زيادي را به شهادت رساندند و گروهي را مجروح نمودند.

16 دي 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif  دولت نظامي ازهاري سقوط كرد:‌ شاهپور بختيار از اعضاي جبهه ملي ايران مأمور تشكيل كابينه از طرف محمدرضا پهلوي گرديد و به سمت نخست وزير منصوب شد.

23 دي 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifبه دستور امام خميني شوراي انقلاب تشكيل گرديد.

26 دي 1357 (سه شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif شاه رفت:ايران امروز غرق در نور و گل و شيريني بود و مردم فرار محمدرضا پهلوي را جشن گرفتند. شاه كه براي فرار خود معالجعه بيماري را دست‌آويز قرار داده بود در حقيقت براي انجام كودتايي ديگر به سبك 28 مرداد 1332 آماده مي‌شد.

29 دي 1357 (جمعه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifاصول جمهوري اسلامي در راه‌پيمايي ميليوني مردم ايران اعلام گرديد.

3 بهمن 1357 (سه شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifشوراي سلطنت كه براي حفظ رژيم سلطنتي در ايران تشكيل شده بود منحل گرديد.

4 بهمن 1357 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gifبراي جلوگيري از حضور امام خميني در بين مردم ايران ارتش فرودگاه مهرآباد را به اشغال درآورد.

5 بهمن 1357 (پنج شنبه)

*       دولت بختيار 3 روز فرودگاههاي كشور را بست.

 

7 بهمن 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تحصن روحانيون مبارز در دانشگاه تهران در اعتراض به بستن فرودگاهها آغاز شد.

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif راه‌پيمايي ميليوني مردم در تهران به مناسبت 28 صفر برگزار گرديد.

9 بهمن 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif فرودگاه براي ورود امام خميني بازگشايي شددر پي اعتصابات و تظاهرات و راه‌پيمايي مردم كه خواستار بازگشايي فرودگاه مهرآباد بودند. دولت بختيار فرودگاه مهرآباد را از اشغال نظامي خارج كرد.

11 بهمن 1357 (چهارشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif مأمور ارتش در خيابانهاي تهران :دولت براي ترساندن مردم و ايجاد حكومت وحشت با انجام رژه نظاميان در تهران و ترويج شايعه كودتا توسط ارتش دست به حيله ديگري براي انحراف مبارزات مردم ايران زد.

12 بهمن 1357 (پنج شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif ساعت 9 و 27 دقيقه و 30 ثانيه حضرت امام خميني پس از پانزده سال تبعيد پاي بر خاك ايران گذاشتند.

ـ فرمانداري نظامي بر اثر فشار مردم راه‌پيمايي و تظاهرات را براي 3 روز آزاد اعلام كرد.

ـ‌ نظاميان مستقر در تلويزيون به طور ناگهاني پخش مراسم استقبال را قطع كردند.

17 بهمن 1357 (سه شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif ‌بر اساس پيشنهاد شوراي انقلاب، حضرت امام خميني دولت موقت را به مردم معرفي نمودند.

ـ دولت موقت به رياست مهندس مهدي بازرگان تشكيل گرديد.

19 بهمن 1357 (سه شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif  راه‌پيمايي مردم ايران در حمايت از دولت موقت انجام شد.

ـ‌ نيروي هوايي ارتش با حضرت امام خميني بيعت كردند.

ـ‌ حضرت امام خميني به زيارت حضرت عبدالعظيم (س) رفتند.

20 بهمن 1357 (جمعه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif طرفداران قانون اساسي با تجمع در استاديوم امجديه (شهيد شيرودي‌) دست به تظاهرات زدند.

ـ‌ ساعت 9 شب سربازان گارد شاه به پادگان نيروي هوايي در شرق تهران (خ دماوند) حمله نمودند.

ـ‌ مردم برا ي كمك به سربازان نيروي هوايي مسلح شدند.

 

21 بهمن 1357 (شنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif دولت بختيار زمان حكومت نظامي را افزايش داده و حكومت نظامي را از ساعت 4 بعدازظهر اعلام نمود.

ـ حضرت امام خميني دستور شكستن زمان حكومت نظامي و حضور مردم در خيابانها را صادر نمودند.

ـ‌ در تهران و شهرستانها بين سربازان گارد و مردم مسلح درگيريهاي بسيار شديد رخ داد.

22 بهمن 1357 (دوشنبه)

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamZaman/veladat/87/Images/icon.gif تهران صحنه جنگ خونين مسلحانه بين مردم و سربازان طرفدار رژيم پهلوي گرديده است.

ـ با تسليم تمامي نيروهاي نظامي و پيروزي مردم مسلمان ايران رژيم ستمشاهي پس از 57 سال ظلم و ستم متلاشي گرديد.

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/09/25
تعداد بازدید: 419
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal