ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
ورود امام خميني (ره) به ميهن

         ورود امام خميني (ره) به ميهن

                                                           بسم الله الرحمن الرحيم

درحالي كه دولت بختيار درباره نحوه جلوگيري از ورود امام خميني به ايران هنوز مشغول رايزني بود، امام آماده بازگشت به ايران شدند. ايشان پيش از اينكه عناصر وابسته به رژيم پهلوي در جهت جلوگيري از ورود ايشان به ميهن حركتي كنند، بااعلاميه‌اي راه توطئه را بستند و اعلام كردند به رغم بسته بودن فرودگاهها و پخش شايعاتي براي جلوگيري از اين سفر، ايشان هر زمان بخواهند به ايران مراجعت مي‌كنند.

كميته استقبال در تهران برنامه مفصلي براي استقبال از ايشان تهيه ديد. بازماندگان رژيم پهلوي ، بازگشت امام را به مصلحت خود نمي‌دانستند، درحالي كه مساله مراجعت رهبر به سرعت در راس همه خواست‌هاي ملت قرارگرفته و به نخستين درخواست اجتماعات و تظاهرات عظيم مردمي تبديل شده بود.

مسجد دانشگاه تهران به مركز ثقل اين تقاضا تبديل شد. تحصن دانشگاهيان و علما در دانشگاه تهران مبارزه را شديدتر كرد.  سرانجام اين تحصن و ديگر حوادث روزهاي بعد، دولت بختيار را مجبور به تن دادن به درخواست مردم وگشودن فرودگه كرد.

درست در آخرين ساعات روز 9 بهمن ماه سال 1357 ناگهان بختيار اعلام كرد كه فرودگاه براي ورود « آيت الله خميني » باز است . به گفته بختيار او نمب توانست مانع بازگشت يك تبعه ايراني به كشورش بشود.

بعلاوه او متوجه شد كه اعلام آمادگي امام براي بازگشت به ميهن و جلوگيري از ورود ايشان ، مردم را بيش از پيش به هيجان آورده و ابعاد ناآرامي‌ها را وسعتي غير قابل توصيف بخشيده است .  روز موعود به سرعت نزديك مي‌شد و مردم بي‌صبرانه خود را براي پرشكوه ترين استقبال در سراسر تاريخ معاصر ايران آماده مر كردند .

 سرانجام صبح روز 12 بهمن سال 1357 فرا رسيد، رهبر انقلاب پس از چهارده سال و چند ماه تبعيد با هواپيماي  747 شركت "ايرفرانس " عازم ايران شدند.

يكصدوپنجاه تن از زبده‌ترين خبرنگاران خارجي كه عمده‌ترين شبكه خبري دنيا را تشكيل مي‌دادند، همراه امام در "پرواز انقلاب" حضور داشتند.

در فرودگاه پاريس، امام ضمن پيامي به ملت فرانسه، از ميهمان نوازي و آزادمنشي مردم و دولت فرانسه .اهالي نوفل لوشاتو ، تشكر كردند به چند سوال خبرنگاران پاسخ گفتند:

ايشان در مورد بختيار ، مواضع قبلي خود را تكرار كردند وگفتند :« ملاقات را نمي پذيرم  مگر آنكه استعفا دهد وكنار رود » در مورد ارتش ، ضمن تاييد تماسهايي كه در تهران با ارتش بوده است گفتند : « اگر مقتضي بدانم ، باز تماس حاصل خواهيم كرد .»

امام با 50 نفر از همراهان ، به ايران بازگشتند. كميته استقبال مسئوليت امور انتظامي را بر عهده داشت . چگونگي استقبال مردم از امام خميني (ره )  در تاريخ معاصر ايران بي سابقه است .

مراسم ورود امام ، به طور زنده از صدا وسيما پخش مي شد . فرستنده تلوزيون در حال پخش مستقيم مراسم استقبال بود وميليونها بيننده مشتاق ، شاهد فرود هواپيماي حامل امام (ره) وهمراهان وباز شدن درهاي هواپيما بودند.

در همان زمان كه لحظه تاريخي ورود امام و خروج ايشان از هواپيما نشان داده شد، ناگهان استوديوهاي پخش توسط گارد شاه به اشغال درآمد، برنامه پخش مستقيم قطع و سرود شهنشاهي پخش شد.

پرپيدا بود كه رژيم باچنين برخوردي چگونه خشم عمومي ملتي را كه سرا پا شور و هيجان بود برخواهد انگيخت .

 هواپيماي ايرفرانس حامل امام و همراهان در ساعت 9/30 صبح در فرودگاه مهر آباد به زمين نشست .لحظاتي بعد امام خميني ، پا بر خاك ميهن گذاشتند.

ايشان در سخنان كوتاهي پس از تشكر از استقبال كنندگان ، با تكرار برنامه سياسي خود دولت بختيار را غير قانوني وغاصب اعلام كردند .

جمعيت انبوهي كه از همه سوي ايران به استقبال رهبركبير انقلاب رفته بودند در طول مسير حركت ايشان در دو طرف خيابان ساعتها به انتظار ماندند، تا حتي براي يك لحظه هم كه شده از نزديك چهره رهبر دور از وطن خود را ببينند. همه شهر گلباران و چراغاني بود. شادي و لبخند بر چهره ولبان همه نقش بسته بود .

امام در ابتدا قصد داشتند در دانشگاه تهران كه تا آن روز يكي از پايگاه‌هاي مهم انقلاب بود چند دقيقه‌اي صحبت كنند، اما فشار جمعيت به حدي بود كه اين كار غير ممكن مي‌نمود، لذا  بطورمستقيم به "بهشت زهرا" تغيير مسير دادند و اين خود نمايانگر احترام و ارزشي است كه امام قلبا به شهيدان راه آزادي داشتند.

مقصد امام در بهشت زهرا مزار شهداي گلگون كفن 17 شهريور بود . در بهشت زهرا امام طي سخناني بيش از هر چيز بر آزادي واستقلال ميهن تكيه كردند وبا تاكيد بر حاكميت ملي نقش مردم در تعيين سرنوشت خود ، غير قانوني بودن مجلس شوراي ملي وسنا را مطرح كردند .

ايشان فرمودند: چنانچه حكومت و سلطنت دولتي و فردي، در يك مرحله راي مردم بوده باشد و آن حكومت و دولت مشروعيت قانوني داشته باشد، اين امر، حق آن مردم و نسلهاي بعدي را از بين نمي‌برد كه هر زمان آن تصميم را نادرست ديدند، آن را لغو كنند.

در اين سخنراني تاريخي و مهم، ايشان محورهاي اساسي حكومت آينده را ترسيم كردند و فرمودند درباره تعيين دولت به پيشتيباني از مردم اقدام خواهند كرد.

به اين ترتيب روز 12 بهمن سرآغاز دهه فجر ، به عنوان يك روز فراموش نشدني در تاريخ انقلاب ايران ثبت شد ودر خاطروياد ملت ايران براي هميشه باقي ماند .

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/09/25
تعداد بازدید: 393
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal