ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
امام از فرودگاه تا بهشت زهرا

امام از فرودگاه تا بهشت زهرا
كميته استقبال از امام اعلام كرده بود كه بعد از بيانات امام در سالن فرودگاه استقبال كنندگان به امام معرفي خواهند شد و سپس گزارش كميته نفت و كميته اعتصابات   نيز به محضر امام ارائه خواهد شد ولي هجوم مردم به سالن فرودگاه و انتظار مردم در بيرون از فرودگاه در عمل اين برنامه ها را به هم ريخت و كميته استقبال از امام مجبور شد ايشان را هر چه زودتر به بيرون از فرودگاه منتقل كند. كميته استقبال از امام از بدو تشكيل ، تمام موارد را برنامه ريزي كرده بود و ماشين ويژه اي را براي اين امر تدارك ديده بود. طبق تصميم آنان ، محسن رفيق دوست از اعضاي موتلفه اسلامي كه تازه از زندان آزاد شده بود رانندگي ماشين حامل امام را برعهده گرفت. وي نيز ماشين بليزري را كه فردي به نام حاج علي مجمع الصنايع از بازاريان تهران تعلق داشت به عنوان ماشين حامل امام از فرودگاه تا بهشت زهرا انتخاب كرد. براي امنيت بيشتر مقرر شد تا اين ماشين ضد گلوله شود تا احيانا اگر خطري متوجه شود كارگر نباشد. رفيق دوست اين كار را انجام داد . كميته استقبال از امام از پيش مقرر كرده بود تا آقايان آيت الله مطهري و مهندس هاشم صباغيان براي هماهنگي بيشتر مراسم استقبال در بليزر همراه امام خميني ورفيق دوست باشند. بنابراين صباغيان در صندلي عقب بليزر نشست ولي امام كه در اين زمينه محذوريتي داشت و نمي خواست به جز خودشان، حاج احمد آقا و راننده (رفيق دوست) كسي در آن ماشين باشد از آقاي صباغيان خواستند كه از ماشين پياده شوند .پس از آن امام در صندلي جلوي ماشين و سيد احمد آقا در صندلي عقب نشستند و ماشين به سمت بهشت زهرا به راه افتاد. اعضاي تيم هاي حفاظت كميته استقبال از امام نيز به سرپرستي محمد بروجردي در مسيرها استقرار پيدا كردند و كنترل مسيرها را بر عهده داشتند. در بيرون از فرودگاه تا بهشت زهرا جمعيت زيادي منتظر ورود امام بودند و پيش بيني مي شد به محض روئيت امام به سوي ماشين ايشان هجوم آورند. به همين دليل چند ماشين ديگر پشت سر ماشين امام در حركت بودند كه حامل روحانيون و اعضاي كميته استقبال از امام بودند تا در صورت بروز هر گونه مشكلي به سرعت وارد عمل شوند .ولي ازدحام جمعيت در مسيرها به حدي بود كه در عمل هرگونه كنترلي از اعضاي كميته استقبال از امام بر جمعيت و مسير حركت سلب مي كرد. ماشين حامل امام به محض اينكه از فرودگاه خارج شد انبوهي از مردم آن را احاطه كردند آنان در حالي كه با ديدن امام هيجان زده بودند  و شعارهايي در خوش آمد گويي امام سر مي دادند ، به ماموران حفاظتي اعتنايي نمي كردند و اخطارهاي آنان نيز بي اثر بود.  بدين ترتيب در عمل كارها از دست تيم حفاظت خارج شد. آنان موتورهايي را تدارك ديده بودند تا در طول مسير حركت امام از نزديك شدن افراد به ماشين جلوگيري كنند. اين موتورها در ازدحام و هجوم جمعيت گم شدند و نتوانستند كارآيي مناسبي داشته باشند و اين مردم بودند كه هدايت مسيرها را بر عهده داشتند. اكبر براتي از اعضاي تيم حفاظت از امام در اين زمينه مي گويد:« بليزر وارد خيابان شد. انبوه جمعيت دور تا دور ماشين را گرفتند. فقط مي دانم يك لحظه بليزر از زمين بلند شد . باور كردني نبود . به خود گفتم خدايا به فرياد برس. ديگر حركت ماشينها در اختيار خودمان نبود. اين مردم بودند كه آن را جلو بردند. به دوستاني كه همراه من بودند گفتم بچه ها اسكورت بي اسكورتدر اين جمعيت اسكورت معني نمي دهد ».

ازدحام جمعيت در مسيرهاي ورود امام آن قدر زياد بود كه ماشين حامل امام مجبور بود تغيير مسير دهد. از جمله مسيرهاي پيش بيني شده ميدان انقلاب بود كه با توجه به اين كه از قبل اعلام شده بود امام در دانشگاه تهران حضور مي يابد و پايان تحصن روحانيون را اعلام مي كند جمعيت زيادي به اميد ديدار امام در دانشگاه و ميدان انقلاب تجمع كرده بودند. اين ازدحام باعث شد تا ماشين حامل امام مدتي زيادي در ميدان انقلاب متوقف و در نهايت مجبور به تغيير مسير شود. اين تغيير مسير باعث شد تا ماشين هاي اسكورت كميته استقبال كه با فاصله زيادي حركت مي كردند و از ماشين امام دور افتاده بودند بليزر را گم كنند. اكبر براتي كه در يكي از ماشين هاي اسكورت امام بود مي گويد: «از ميدان انقلاب تا ورود ماشين به بهشت زهرا ما هيچ اطلاعي از ماشين بليزر حامل امام نداشتيم. »

به اين ترتيب ماشين حامل امام از طريق خيابان اميريه وارد خيابان ولي عصر شد و سپس از ميدان راه آهن به خيابان شهيد رجايي فعلي رسيد و از طريق راهي بهشت زهرا شد.هر لحظه كه ماشين حامل امام به بهشت زهرا نزديكتر مي شد، بر ازدحام جمعيت افزوده مي شد . آنان در حالي كه از ديدن امام به شدت هيجان زده شده بود به سوي ماشين هجوم مي آوردند و به ابزار احساسات مي پرداختند امام نيز به ابزار احساسات آنان پاسخ مي داد و در حالي كه لبخند مي زد براي مردم دست تكان مي داد و اين كار هيجان مردم را دوچندان مي كرد. امام در ميان اين استقبال بي نظير وارد بهشت زهرا شد.  ماشين حامل امام در وردي بهشت زهرا خاموش شد و ديگر روشن نشد . هلي كوپتر كه قرار بود امام را به قطعه هفده بهشت زهرا ببرد ، در صد متري ماشين قرار گرفته بود. و امام بايد به آن هلي كوپتر منتقل مي شد امابه دليل فشار امكان پياده شدن امام از ماشين نبود. بنابراين چند تن از جوانان يا علي گويان ماشين را بلند كردند و در حالي كه امام نيز داخل ماشين بود تا نزديكي هلي كوپتر بردند

بازخواني خاطرات دهه فجر  مجموعه: تاريخ و تمدن

تاریخ به روز رسانی: 1394/10/13
تعداد بازدید: 332
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal