ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
22بهمن ، روز همه ملت ايران

22بهمن ، روز همه ملت ايران

بي‌گمان 22 بهمن متعلق به همة ملت ايران است. مبنا و پشتوانة نظري اين مفروض كاملاً پذيرفته شده هم، سخنان و گفتار حضرت امام خميني(ره) است كه فرمود: «پيروزي انقلاب رهين همة ملت ايران است.” يا در جايي ديگر ضمن توصيه به مسئولان كشور مبني بر انجام درست وظايف خدمتگزاري به ملت، سخناني قريب به اين مضمون مي‌فرمايد: «كه اگر ملت نبود و قيام نمي‌كرد، ما (مسئولان) يا همچنان در تبعيد بوديم و يا محبوس در زندان‌ها و يا مرتباً در حال هجرت از جايي به جايي ديگر. و اين ملت بود كه با قيام و جانفشاني خود به ما اعتبار و منزلت داد» جالب اينجاست كه اين سخنان از جانب كسي صادر مي‌شود كه به اذعان بسياري از نخبگان سياسي و اجتماعي و صاحبنظران مسائل جامعه‌شناسي سياسي و روان‌شناسي اجتماعي كه پيرامون پديده‌هاي سياسي‌اي همچون انقلاب‌ها ازجمله انقلاب اسلامي ايران مطالعات و پژوهش‌هاي گسترده‌اي انجام داده‌اند، نقش رهبري امام(ره) از مهمترين و اساسي‌ترين عوامل بي‌بديل در پيروزي انقلاب اسلامي بوده است. با اين وصف، امام(ره) مي‌كوشيد تا نقش ملت را از ساير عوامل مؤثر در پيروزي انقلاب اسلامي، برجسته‌تر نمايد و به همه گوشزد كند. مضافاً اينكه اين اذعان از سر تفنن و تعارف نبود بلكه از اعتقادي بنيادين برمي‌خاست زيرا همگان به راستي مي‌دانند كه امام(ره) تا به چيزي عميقاً باور نداشت، هيچگاه به صراحت آن را بر زبان جاري نمي‌كرد. ويژگي اساسي گفتمان امام(ره) همين نيك‌انديشي، صداقت در گفتار و عمل نيك ايشان بود. از اين‌رو ملت هم به دليل آنكه كمترين تناقضي در گفتار و رفتار امام(ره) مشاهده نمي‌كرد، بصورت يكپارچه، پذيراي نظريّات و ديدگاه‌هاي ايشان بود. هنر گفتمان امام(ره) اين بود كه توانست پيوندي وثيق و اطمينان‌بخش ميان لايه‌هاي گوناگون جامعه ايراني از نخبگان اجتماعي ـ سياسي تا اقشار عامة مردم و از ثروتمندان تا فرودستان جامعه ايجاد نمايد به گونه‌اي كه همه ملت آرمان‌ها و اهداف خود را در آئينة زلال اين گفتمان مي‌يافتند.

بنابراين برپايه گفتمان امام خميني(ره)، صاحب اصلي اين انقلاب و روز پيروزي آن يعني 22بهمن همة ملت ايران است. يقيناً 22بهمن براي ملت ايران خاطره‌انگيزترين روز لااقل در برهة تاريخي يكصد سال اخير است كه مبارزات عدالتخواهانه و آزاديخواهانه ايرانيان ادامه داشته است. روزي كه در خلق آن همة ملت ايران نقش و اثر داشته‌اند و هيچكس نمي‌تواند، نقش ملت را كمرنگ بداند يا بخواهد كه اين نقش را بي‌اثر كند. در 22بهمن 1357 سه شعار محوري از دل و جان ملت جوشيد كه بعداً اركان نظام جمهوري اسلامي برپايه اين شعارها پايه‌گذاري شد. «استقلال» به معناي نفي سلطه بيگانگان بر مقدّرات كشور، «آزادي» به معناي اصالت يافتن حق مردم در تعيين سرنوشت خويش و ممانعت از فروغلتيدن دوباره كشور به دامان استبداد و خودكامگي، و «جمهوري اسلامي» به معناي بنيان‌گذاري نظامي سياسي بر دو ركن اساسي يعني اسلام و مردم.

به گمانم اهميت 22بهمن را نبايد تا سرحد يك رخداد به تاريخ پيوسته تقليل داد و به صِرف برگزاري جشن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي قانع بود، بلكه بايستي هر سال، سالروز 22بهمن را به منزله بازگشت انقلاب به خويشتنِ خويش دانست. بنابراين هيچكس نمي‌تواند به اندازة ملت نگران دستاورد خويش باشد. 22بهمن بايد همچنان سرچشمه‌اي زلال و فيّاض باقي بماند تا ملت از مواهب آن بهره‌مند شود و مرتباً آرمان‌ها و اهداف انقلابي مبتني بر باورهاي ديني خود را مطالبه كند. بر اين اساس اما امسال 22بهمن اهميت فوق‌العاده‌اي يافته است. عده‌اي از بدخواهان ملت در داخل و خارج مي‌خواهند نقش ملت ايران را در روند تحولات آينده كشور كمرنگ و بي‌اثر كنند. از يك سو، بيگانگان هجوم مي‌آورند و تلاش دارند تا مردم را دلسرد و پشيمان از انقلاب اسلامي كنند و از ديگر سو، عده‌اي هم بدنبال اعمال سليقه‌هاي شخصي خويش هستند تا به اسم دفاع از انقلاب و نظام ملت را به حاشيه برانند. بنابراين حضور يكپارچه ملت ايران در سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در 22بهمن و مطالبه خواسته‌ها در چارچوب قانون اساسي مي‌تواند تعيين‌كنندة ثبات، آرامش، امنيت و توسعه پايدار و دائمي جمهوري اسلامي ايران باشد.

ملت ايران نيازي به پشتيباني بيگانگان و بدخواهان اين كشور ندارد و خود مي‌داند كه چگونه حقوق مسلّم خود را پي‌گيري و استيفا نمايد. به اين ترتيب همه سليقه‌هاي سياسي و فكري بايد با حضور يكپارچه و تحمل و مداراي يكديگر، صحنه‌اي از فرهنگ و تمدن غني ايراني ـ اسلامي را به نمايش بين‌المللي بگذارند. فرهنگ‌ مداراي ايراني و تمرين زيست مسالمت‌آميز اجتماعي به‌رغم تفاوت در سليقه‌ها و باورها مي‌تواند نشاط سياسي و اجتماعي را به جامعه ايراني برگرداند و بيش از همه بدخواهان و دشمنان ملت ايران را نااميد گرداند.

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/11/12
تعداد بازدید: 284
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal