ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
نيكوكاري يك ضرورت اجتماعي

نيكوكاري يك ضرورت اجتماعي

علامه طباطبايي(ره) با توجه به آيات و آموزه هاي قرآني، ريشه و خاستگاه گرايش به اجتماع را در روح همگرايي انسان در استخدام بشر مي داند و با استناد به آيه 32 سوره زخرف كه مي فرمايد: «ورفعنا بعضهم فوق بعض درجات ليتخذ بعضهم بعضا سخريا»

براين باور است كه ملاك همگرايي و اجتماعي بودن بشر در به خدمت گرفتن و به تسخير درآوردن ديگران است كه اين لازمه قرار گرفتن در گروه هاي اجتماعي افراد است.

مولي علي(ع) آن را ميزان ارزشگذاري فرد مي داند و مي فرمايد:

«قدر كل امري ما يحسنه» يعني: منزلت هر شخص باندازه كارهاي خيريست كه انجام مي دهد.

بنابراين اجتماع بدون ايجاد عناصر و مؤلفه هاي همگرايي، نوع دوستي، كمك و تعاون، گذشت و عفو، رعايت قوانين و محافظت بر آن نه پديدار مي شود و نه پايدار مي ماند و لذا اگر بيشتر مردم از اين خصوصيات بهره مند و برخوردار نباشند، نه تنها واگرايي اجتماعي رخ مي دهد بلكه موجبات فروپاشي اجتماعي، تضاد و جنگ و در نهايت نابودي جامعه فراهم مي آيد.

ديدگاه قرآن احسان به ديگران در حقيقت احسان به خود است كه خداوند متعال فرمود: «ان احسنتم احسنتم لانفسكم»اسراء آيه7

 زيرا انسان در اين فرآيند به نيازهاي روحي و معنوي خود پاسخ مي دهد و در واقع خود را در كنار اجتماع و تاليف با قلوب از نقص به كمال مي رساند و در كنار آن به خواسته هاي حياتي و مادي خود نيز دست مي يابد.

اهميت اين موضوع يعني همان احسان و نيكوكاري چندانست كه مولي علي(ع) آنرا از براي مردم عادي جامعه در كنار تكليف عدالت پروري حاكمان در جامعه تعريف و مورد تاكيد قرار مي دهد و مي فرمايد: «عليكم بالاحسان الي العباد و العدل في البلاد»

 يعني: بر شما باد احسان كردن به بندگان و دادگستري در بلاد.

قال علي(ع): «طوبي لمن احسن الي العباد و تزود للمعاد»(15) خوشا به حال كسي كه به بندگان خدا نيكي كند و براي روز قيامت توشه بردارد. پيامبر(ص) فرمود: «هر كه شاد كند دل مؤمني را مرا شاد كرده و هر كه مرا شاد كند خدا را شاد كرد و محبوبترين اعمال نزد خدا شاد كردن دل مؤمن است

غررالحكم-بحارالانوار ج8 ص67

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/11/21
تعداد بازدید: 287
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal