ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
شهادت استاد مرتضي مطهري-روزمعلم

شهادت استاد مرتضي مطهري-روزمعلم

شهيد مرتضي مطهري كه مغز متفكر و يكي از معماران نظام جمهوري اسلامي ايران بود در 13 بهمن 1298 هجري شمسي در فريمان واقع در 75 كيلومتري شهر مقدس مشهد در يك خانواده اصيل روحاني چشم به جهان گشود. مرتضي مطهري پس از تحصيل مقدمات, راهي حوزه علميه قم شد و از محضر بزرگاني چون آيت الله بروجردي, علامه طباطبايي و حضرت امام خميني بهره برد .

 

شهيد مرتضي مطهري در همه اين سالها ضمن تحصيل علوم مختلف به تزكيه و تهذيب نفس پرداخت چنانكه به روشن بيني و هوش و ذكاوت و دقت علمي كم نظيري دست يافت.

با شروع نهضت اسلامي ايران از سالهاي 42 و 1341 شهيد مرتضي مطهري نيز فعالانه وارد صفوف نهضت شد و اوج فعاليت هايش در 15 خرداد 1342 بود كه توسط ساواك دستگير و زنداني شد و پس از آزادي نيز تمام هم و غم خود را مصروف تشكل نيروهاي مبارز و مسلمان و حفظ نهضت از آسيب ها و انحرافات كرد. در اين سالها, استاد مرتضي مطهري به تبيين فرهنگ اسلامي در جامعه پرداخت و در پايگاه هاي مختلف مخصوصا حسينيه ارشاد , مسجد جاويد ، مسجد الجواد و ... به آگاهي بخشيدن به نسل جوان و ديگر اقشار جامعه ايران پرداخت تا اينكه در سال 1351 توسط ساواك دستگير و ممنوع المنبر شدند.

 

ا اين همه استاد شهيد مرتضي مطهري فعاليت هاي خود را ادامه داد و رابط اصلي امام امت (ره) در كشور با مردم و گروه هاي مختلف و هدايت كننده خط فكري نهضت به شمار مي رفتند و در آستانه انقلاب نقش بسيار مهمي را در شوراي انقلاب و ... در پيروزي انقلاب ايفا نمودند.تا اينكه سرانجام اين مبارز خستگي ناپذير و دانشمند و فقيه عالي مقام مرتضي مطهري ساعت 10:40‌دقيقه بعد‌از‌ظهر 12 ارديبهشت 1358 پس از خروج از خانه دكتر سحابي در خيابان فخرآباد (تهران) از فاصله نزديك از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و چند دقيقه بعد در بيمارستان «طرفه» واقع در همان نزديكي به شهادت رسيد.


ساعتي بعد فردي ناشناس تلفني به روزنامه‌هاي تهران خبرداد كه استاد مطهري توسط گروه فرقان ترور شد. مهندس كتيرايي،  وزير وقت مسكن كه او هم در خانه دكتر سحابي بود به روزنامه‌ها گفته بود: با استاد مرتضي مطهري از خانه دكتر سحابي بيرون آمده بوديم، استاد 15ـ 10 قدم از ما دور شده بود كه هدف گلوله قرار گرفت و ضارب با اتومبيل فرار كرد. وي افزوده بود: استاد مطهري چون احساس خطر نمي‌كرد بدون محافظ رفت‌وآمد مي‌كرد.


شهيد مطهري داراي خصوصيات منحصر به فردي بود كه مهمترين آنها جامعيت ايشان بود به طوريكه در همه صحنه هاي عملي و نظري حضور فعال داشتند. از ايشان آثار گرانقدري در زمينه هاي مختلف به جاي مانده كه همواره تبيين كننده اسلام ناب محمدي (ص) و داراي دقت , ظرافت , روشن بيني و جامعيت كم نظيري بوده و هست .

 

سلام و درود خدا بر روح پاك و مطهرش

 

 

تاریخ به روز رسانی: 1395/02/11
تعداد بازدید: 243
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal