ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۰ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی معاونت پرورشی فرهنگی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
ارتحال امام خميني ره

ارتحال امام خميني ره

 

حضرت امام خميني  بنيان گذار جمهوري اسلامي در 14 خرداد ماه 1368 در طهران رحلت نمودند. ايشان پس از يك دوره كوتاه بيماري و پس از يك جراحي در بيمارستان بقيه الله دار فاني را وداع نمود. حضرت امام پس از در گذشت حضرت آيت الله بروجردي به مخالفت با سياست هاي طاغوت برخاست و در قيام 15 خرداد 1342 دستگير و روانه طهران و زنداني گرديد، پس از مدتي آزاد و به شهر مقدس قم مراجعت نمود. در قضيه تصويب كاپيتولاسيون (مصونيت مجرمين آمريكائي در ايران) با سخنراني مهم و آتشين در مسجد اعظم قم دستگير و به تركيه و سپس به عراق تبعيد گرديد.

ايشان در سال هاي اقامت در عراق همچنان رهبري مبارزه با رژيم پهلوي را به عهده داشته و در سال 1357 با هماهنگي رژيم پهلوي به رژيم بعث عراق، ايشان ناگزير از خروج از عراق شده و با عزيمت به پاريس مبارزه و انقلاب امام را وارد مرحله اساسي نمود.

با اقامت حضرت امام در پاريس و انعكاس سخنان و نقطه نظرات ايشان در رسانه هاي غربي رژيم پهلوي در ضعف و انزوا قرار گرفته و با رهبري هوشمندانه و دقيق ايشان انقلاب اسلامي مردم ايران با خروج شاه و خانواده سلطنتي از ايران به روزهاي اوج خود نزديك گرديد.

با مراجعت رهبر فقيد ايران در 12 بهمن 1357 و هدايت انقلاب از نزديك، صبح پيروزي در 22 بهمن ماه 1357 دميد و مردم ايران شاهد پيروزي را در آغوش گرفته بود.

با انحلال رژيم سلطنتي و پايان حكومت 57 ساله و ستمكارانه پهلوي، حضرت امام جمهوري اسلامي ايران را با آراي قاطع مردم بنيان نهاد. از 22 بهمن 1357 تا 14 خرداد 1368 حضرت امام همچنان رهبري انقلاب را به دوش كشيده و انقلاب و كشور را در حوادث خطرناكي و توطئه هاي گوناگون و جنگ 8 ساله تحميلي عراق و تحريم ها به سلامت و به خوبي رهبري نمودند.

ايشان در روز 14 خرداد ماه 1368 به ملكوت اعلي شتافت.

 

 

دانشنامه رشد

تاریخ به روز رسانی: 1395/03/06
تعداد بازدید: 189
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal